DPS Dlouhá 23

        Náš Dům s pečovatelskou službou (DPS) najdete v překrásném prostředí Starého Města v Praze 1, nedaleko Staroměstského náměstí, asi tak v polovině Dlouhé ulice. Přesná adresa je Dlouhá 23.

        Velkou výhodou našeho DPS je dobrá dopravní dostupnost MHD, ať již tramvají - stanice Dlouhá třída, nebo metrem B - stanice Náměstí Republiky. V naší blízkosti je rovněž Nemocnice Na Františku, Poliklinika v Revoluční třídě, obchodní a nákupní centra v Kotvě či Palladiu, Albert, Billa, lékárny a další…

         Náš dům je šestipodlažní, a je zde 35 garsoniér a 8 dvougarsoniér, ve kterých povětšinou bydlí manželské páry. Ke standardnímu vybavení každého bytu patří kuchyňská linka a elektrický dvouvařič, WC a koupelna s vanou nebo sprchou. Ostatní vybavení bytu závisí na přání a možnostech klientů, kteří si většinou přiváží své věci a nábytek z původního bytu, protože k nim mají citovou vazbu. Každý byt má svůj elektroměr, měřidlo na teplou a studenou vodu, vlastní poštovní schránku i domácí telefon. V bytech je přípojka na společnou anténu a pro pevnou telofonní linku. Některé byty mají balkonek nebo malou terásku.

        Bydlení v DPS má klidnější charakter, než je tomu v běžných bytových domech. Bydlící jsou si blízcí věkem, svými zájmy, ale i svými problémy. Mají možnost scházet se v rámci klubové činnosti a aktivně a dle svých možností a schopností trávit svůj volný čas v nedalekém klubu v DPS v Týnské 17.

        Byty v DPS jsou určeny pro občany Prahy 1, kteří s ohledem na svůj zdravotní stav nepotřebují komplexní péči a jsou schopni vést poměrně samostatný život ve vhodných podmínkách s podporou sociální služby. Hlavními kritérii přijetí do DPS je zdravotní stav, věk a sociální důvody.

        Specifikem bydlení v DPS je přítomnost pečovatelské služby, která umožňuje samostatně bydlet i těm, kteří nejsou sami schopni zvládnout zajištění svých potřeb – větší nákup, osobní hygienu, přípravu oběda, běžné pochůzky apod. Tyto služby jsou poskytovány za úhradu, ale jste-li soběstační, nemusíte je využívat. Byty jsou vybaveny systémem tísňové péče, díky kterému si v případě potřeby mohou klienti přivolat pomoc nejen přes den, ale i v noci. Samozřejmostí je úklid společných prostor. Naší snahou je umožnit obyvatelům DPS co nejdéle setrvat ve svém soukromém bytě, byť je umístěn v DPS, bez nutnosti stěhovat se do ústavních zařízení s komplexní péčí. Tato zařízení již mají zcela jiný charakter bydlení a života v nich.

         Náš dům je vybaven novým, velkým výtahem, který má i hlasovou navigaci, a který si klienti velmi pochvalují. Celý prostor schodiště a chodeb je  vymalován s barevným rozlišením jednotlivých podlaží, což usnadňuje orientaci po domě.

         Přehled akcí realizovaných v rámci klubů seniorů Střediska sociálních služeb, včetně akcí pořádaných MČ Praha 1, najdete na nástěnce ve 2. patře. Koordinátorka Vám ráda zodpoví všechny otázky, poradí v sociálních službách a vše vysvětlí. Případné podněty a stížnosti je možno písemně předat vložením do schránky k tomu určené.

         Náš DPS nabízí rovněž možnost tzv. přechodného pobytu, který slouží dle potřeby občanům i z jiných městských částí a mimopražským, jako akutní řešení bytové či životní situace, nebo po předchozí domluvě na předem naplánovanou dobu.

        V našem DPS je možno využít místní restauraci Apetit, s výběrem ze čtyř druhů jídla nebo si oběd dle vlastního výběru nechat přinést pečovatelkou přímo do bytu.

        Od prvních slunných jarních dnů, přes horké léto až po poslední teplé podzimní dny je obyvatelům našeho domu k dispozici krásná terasa ve čtvrtém patře, kde je příjemné posezení s klidným výhledem na Anežský klášter, údolí Vltavy a protější svahy Letné. Naši klienti si zde po dobrém obědě rádi posedí nebo se zde setkávají i “jen tak“.

         Domovní řád domu s pečovatelskou službou, je součástí každé smlouvy na služby PS a dle potřeby s klienty konzultován. Můžete odcházet a přicházet jak chcete, pouze odjíždíte-li na delší dobu je potřeba nahlásit odchod pečovatelce, abychom o vás neměli strach.

         Velkou výhodou našeho DPS je možnost přímého kontaktu s vedením Střediska sociálních služeb, protože jeho kanceláře jsou v posledním podlaží našeho domu. V případě potřeby je proto možno tam kdykoli zajít probrat potřebné.

          Ve druhém patře našeho domu najdete rovněž Středisko osobní hygieny.

         A důležité upozornění na závěr. Pokud máte svého živého mazlíčka (pejska, kočičku, kanárka apod.), který není moc veliký, a dokážete se o něj sami postarat, budeme rádi, pokud si ho vezmete sebou k nám.

„ Naším hlavním cílem je zajištění jistoty, spokojenosti a standardu seniorského života u všech klientů, kteří bydlí a budou bydlet v našem Domě s pečovatelskou službou, individuálně  pomoci  při adaptaci na nové prostředí tak dlouho, jak bude třeba, pomáhat v kontaktu s okolím, nabízet a pomoci najít si své aktivity a záliby, které přinesou uspokojení, vyžití a radost ze života a s kontaktu s ostatními klienty.

          Těšíme se na všechny další klienty a přejeme jim, aby se u nás, v Domě s pečovatelskou službou v Dlouhé 23, cítili vždy doma a byli rádi, že zde svůj nový domov, mají právě u nás…“

 

                Hana Haučnerová, koordinátorka pečovatelské služby

PřílohaVelikost
Provozni_rad_DPS_Dlouha_2014.pdf145.03 KB
Domovni_rad_DPS_Dlouha_2014-01-01.pdf154.13 KB