DPS Pštrossova 18

          Pštrossova ulice je v  klidné části Nového Města v blízkosti Národního divadla. Nedaleký Žofín láká k procházkám. V okolí je řada menších obchodů, blízko je obchodní dům My na Národní třídě, kde je také stanice metra. Tramvajové zastávky jsou rovněž nedaleko.  Daleko to není i na zdravotní středisko v Palacké ulici.

          Dům s pečovatelskou službou (DPS) ve Pštrossově 18 je pětipatrový a je v provozu 10 let. V domě je  18 garsoniér, 1 dvougarsoniéra pro manželský pár a 1 dvougarsoniéra pro vozíčkáře. Ke standardnímu vybavení každého bytu patří kuchyňská linka s ledničkou a elektrický dvouvařič, WC a koupelna se sprchovým koutem. Ostatní vybavení bytu závisí na přání a možnostech klientů, kteří si většinou přiváží své věci a nábytek z původního bytu, protože k nim mají citovou vazbu. Každý byt má svůj elektroměr, měřidlo na teplou a studenou vodu, vlastní poštovní schránku i telefon. Telefon slouží i jako domácí telefon (bezplatný), měsíční paušál za telefon je 50,-Kč +hovorné. V bytech je přípojka na společnou anténu.

          Náš dům je vybaven novým, velkým výtahem, který si klienti velmi pochvalují. Barevně odlišený navigační systém v jednotlivých podlažích usnadňuje orientaci obyvatel.

          V posledním  patře je prostorná  terasa s květinami a s pěkným výhledem, kam svití celý den slunce a kde je příjemné posezení pod slunečníkem i na lehátku. V zimě je potom příjemné posezení v přilehlé knihovně, kde se schází obyvatelé u kafíčka téměř každé odpoledne.

         V přízemí domu je jídelna, která slouží zároveň jako společenská místnost, kde se obyvatelé schází při kulturních akcích, oslavách narozenin, o Velikonocích, o Vánocích, nebo jen tak, když chtějí být spolu. Kdo umí hrát na pianino má možnost zahrát pro potěšení své i ostatních. V jídelně máme velkou televizi, kterou zvláště v zimě rádi využíváme ke sledování filmů. Pod vedením pečovatelek zde probíhají různé rukodělné činnosti (odborně zvané ergoterapie), kde si naši obyvatelé vyrábějí obyvatelé různé malé dárky pro svoje blízké. Pokud vám to váš ošetřující lékař dovolí, můžete si zde i zacvičit na „motokole“, kde protáhnete svaly na rukou i nohou.  Z  jídelny je možno vyjít do malého zeleného  atria kde je příjemné posezení na lavičkách v létě i jen na chvilku po obědě.

          V přízemí domu najdete TV panel s vysíláním zpráv a aktualit TV Praha 1. Přehled akcí realizovaných v rámci klubů seniorů Střediska sociálních služeb, včetně akcí pořádaných MČ Praha 1, najdete na nástěnce. Koordinátorka Vám ráda zodpoví všechny otázky, poradí v sociálních službách a vše vysvětlí. Případné podněty a stížnosti je možno písemně předat vložením do schránky k tomu určené.

        Bydlení v DPS má klidnější charakter, než je tomu v běžných bytových domech. Bydlící jsou si blízcí věkem, svými zájmy, ale i svými problémy. Mají možnost scházet se v rámci klubové činnosti a aktivně a dle svých možností a schopností trávit svůj volný čas v nedalekém DPS v Týnské 17.

      Byty v DPS jsou určeny pro občany Prahy 1, kteří s ohledem na svůj zdravotní stav nepotřebují komplexní péči a jsou schopni vést poměrně samostatný život ve vhodných podmínkách s podporou sociální služby. Hlavními kritérii přijetí do DPS je zdravotní stav, věk a sociální důvody.

      Specifikem bydlení v DPS je přítomnost pečovatelské služby, která umožňuje samostatně bydlet i těm, kteří nejsou sami schopni zvládnout zajištění svých potřeb – větší nákup, osobní hygienu, přípravu oběda, běžné pochůzky apod. Tyto služby jsou poskytovány za úhradu, ale jste-li soběstační, nemusíte je využívat. Byty jsou vybaveny systémem tísňové péče, díky kterému si v případě potřeby mohou klienti přivolat pomoc nejen přes den, ale i v noci. Samozřejmostí je úklid společných prostor. Naší snahou je umožnit obyvatelům DPS co nejdéle setrvat ve svém soukromém bytě, byť je umístěn v DPS, bez nutnosti stěhovat se do ústavních zařízení s komplexní péčí. Tato zařízení již mají zcela jiný charakter bydlení a života v nich.

      Domovní řád domu s pečovatelskou službou, je součástí každé smlouvy na služby PS a dle potřeby s klienty konzultován. Můžete odcházet a přicházet jak chcete, pouze odjíždíte-li na delší dobu je potřeba nahlásit odchod pečovatelce, abychom o vás neměli strach.

     Součástí DPS je i středisko osobní hygieny.

     A důležité upozornění na závěr. Pokud máte svého živého mazlíčka (pejska, kočičku, kanárka apod.), který není moc veliký, a dokážete se o něj sami postarat, budeme rádi, pokud si ho vezmete sebou k nám.

 „V našem DPS vládne příjemná přátelská atmosféra, rádi Vás u nás uvítáme a nabídneme Vám pocit bezpečí a domova“ 

             Alice Drbohlavová, koordinátorka pečovatelské služby

fotogalerii naleznete ZDE

PřílohaVelikost
Domovni_rad_DPS_Pstrossova_2013-07-01.pdf153.77 KB
Provozni_rad_DPS_Pstrossova_2014.pdf143.55 KB