DPS Týnská 17

          Při procházce po centru Prahy  náš „domeček" ani nepotkáte. Najdete jej velmi šikovně schovaný v Týnské ulici ve vnitrobloku domu s číslem 17. Tato krásná poloha zajišťuje výhled z oken některých bytů na věže Týnského chrámu. Máme zde také i krásnou, udržovanou zahradu, kterou využívají nejen naši obyvatelé. Poloha uvnitř vnitrobloku je zárukou soukromí a výjimečného klidu uprostřed hlučného centra velkoměsta.

         Dům s pečovatelskou službou (DPS) Týnská 17 je dobře dopravně dostupný. Z Náměstí Republiky je to jen kousek. V okolí je několik menších obchůdků a komu to nestačí, najde vše potřebné v Kotvě nebo v Palladiu. Pro případ potřeby máme v dobrém dosahu také Polikliniku v Revoluční ulici nebo přímo Nemocnici Na Františku.

          Objekt je trojpodlažní a vznikl rozsáhlou rekonstrukcí původně zcela zdevastovaného domu. Je zde celkem 18 garsoniér a jedna dvougarsoniéra. Ke standardnímu vybavení každého bytu patří kuchyňská linka a elektrický dvouvařič, WC a koupelna se sprchou. Ostatní vybavení bytu závisí na přání a možnostech klientů, kteří si většinou přiváží své věci a nábytek z původního bytu, protože k nim mají citovou vazbu. Každý byt má vlastní poštovní schránku i telefon. Telefon slouží i jako domácí telefon (bezplatný), měsíční paušál za telefon je 40,-Kč +hovorné. V bytech je přípojka na společnou anténu.

         Náš DPS nabízí také 4 malé podkrovní garsoniéry pro možnost tzv. přechodného pobytu, který slouží dle potřeby občanům  Prahy 1, jako akutní řešení bytové či životní situace, nebo po předchozí domluvě na předem naplánovanou dobu. V případě volné kapacity i obyvatelům z jiných městských částí i mimopražským.

         V přízemí domu najdete informační TV panel s vysíláním zpráv a aktualit TV Praha 1. Přehled akcí realizovaných v rámci klubů seniorů Střediska sociálních služeb, včetně akcí pořádaných MČ Praha 1, najdete na nástěnce. V přízemí domu také najdete kancelář koordinátorky, která Vám ráda zodpoví všechny otázky, poradí v sociálních službách a vše vysvětlí. Případné podněty a stížnosti je možno písemně předat vložením do schránky k tomu určené.

       Přízemí domu je zcela bezbariérové a do ostatních podlaží se dostanete dvěma velkými výtahy.

        Nabízíme možnost společného stravování ve všední i sváteční dny formou dovážených obědů, které se servírují v jídelně v přízemí. Na požádání zanesou pečovatelky oběd přímo do bytu.

         Bydlení v DPS má klidnější charakter, než je tomu v běžných bytových domech. Bydlící jsou si blízcí věkem, svými zájmy, ale i svými problémy. Můžete odcházet a přicházet jak chcete, pouze odjíždíte-li na delší dobu je potřeba nahlásit odchod pečovatelce, abychom o vás neměli strach. Máte také možnost scházet se v rámci klubové činnosti a aktivně a dle svých možností a schopností trávit svůj volný čas v klubu v Týnské 17 nebo na Malé Straně v Tomášské 6.

          Byty v DPS jsou určeny pro občany Prahy 1, kteří s ohledem na svůj zdravotní stav nepotřebují komplexní péči a jsou schopni vést poměrně samostatný život ve vhodných podmínkách s podporou sociální služby. Hlavními kritérii přijetí do DPS je zdravotní stav, věk a sociální důvody.

         Specifikem bydlení v DPS je přítomnost pečovatelské služby, která umožňuje samostatně bydlet i těm, kteří nejsou sami schopni zvládnout zajištění svých potřeb – větší nákup, osobní hygienu, přípravu oběda, běžné pochůzky apod. Tyto služby jsou poskytovány za úhradu, ale jste-li soběstační, nemusíte je využívat. Byty jsou vybaveny systémem tísňové péče, díky kterému si v případě potřeby mohou klienti přivolat pomoc nejen přes den, ale i v noci. Samozřejmostí je úklid společných prostor. Naší snahou je umožnit obyvatelům DPS co nejdéle setrvat ve svém soukromém bytě, byť je umístěn v DPS, bez nutnosti stěhovat se do ústavních zařízení s komplexní péčí. Tato zařízení již mají zcela jiný charakter bydlení a života v nich.

           V našem DPS například najdete také možnost zapojit se do klubových akcí, které probíhají nejen v knihovně, počítačové učebně a jídelně, ale při dobrém počasí i na zahradě. Klub navštěvují nejen naši obyvatelé, ale dochází sem velké množství zájemců z celé Prahy 1. Nabídka je pestrá - cvičení na židlích, country tance, bridž, cvičení paměti, anglická, německá a francouzská konverzace, recitační kroužek, výuka na PC, různé přednášky a hudební vystoupení dětí ze škol, a řada dalších. Máme i seniorský pétanque klub, který jezdí na soutěže i mimo Prahu.

        Součástí DPS je i středisko osobní hygieny.

„Přijďte se podívat, naše paní recepční vás rády uvítají a poradí vám se vším, co budete potřebovat o našem „domečku“ vědět. Vždyť jsou to právě ony, které celodenně dohlíží na ničím nerušený život našich obyvatel.“

                     Ing. Marta Koucká, koordinátorka pečovatelské služby

fotogalerii naleznete ZDE

PřílohaVelikost
Domovni_rad_DPS_Tynska_2013-07-01.pdf154.08 KB
Provozni_rad_DPS_Tynska_2013.pdf143.27 KB