DPS U Zlaté studně 1

Dům, ve kterém je nyní dům s pečovatelskou službou (DPS) v ulici U Zlaté studně na Malé Straně, stojí na místě původního, mnohem menšího domu zvaného snad podle některého majitele U Tancerů. Stál přímo pod Pražským hradem a byl zničen při velkém požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541. Po požáru byla parcela pro nový dům zvětšena odsekáním části skály. V letech 1998–2002 proběhla v domě rekonstrukce, která nenechala téměř pověstný kámen na kameni. Z původního domu byly ponechány pouze obvodové zdi a v suterénu malý sklípek z cihel se zaklenutým stropem. Touto rekonstrukcí zde byl vybudován dům s pečovatelskou službou (DPS), který byl otevřen v roce 2002. Sídlí zde také centrum pečovatelské služby pro Malou Stranu a Hradčany.

Dům vystavěný ve svahu má neopakovatelnou atmosféru a je poměrně členitý. V budově je celkem 12 bytů. V hlavní části domu je 10 bytů (6 garsoniér a 4 dvougarsoniéry – z toho 1 byt je určen pro vozíčkáře a 1 pro manželský pár). Byty jsou bezbariérové. Pohyb po domě usnadňují výtah a transportní plošiny. Některé byty mají také malou terasu. Další 2 garsoniéry jsou ve výše položené menší části domu.

Byty jsou vybaveny vestavnými skříněmi, sociálním zařízením (sprcha, umyvadlo, WC), kuchyňskou linkou s vestavnou lednicí a dvouvařičem. Ostatní vybavení bytu závisí na přání a možnostech klientů, kteří si většinou přivážejí své věci a nábytek z původního bytu. Každý byt má svůj elektroměr, měřič spotřeby teplé a studené vody, vlastní poštovní schránku a telefon. Telefon slouží i jako domácí telefon (bezplatný). V bytech je přípojka na společnou anténu. Byty jsou vybaveny systémem tísňové péče, díky kterému si v případě potřeby mohou klienti přivolat pomoc nejen přes den, ale i v noci.

V přízemí domu se nachází technické zázemí, jídelna, která slouží také jako společenská místnost, kuchyně pro ohřívání dovezených obědů, relaxační místnost s přímořským mikroklimatem, kancelář pečovatelek a kancelář koordinátorky pečovatelské služby pro Malou Stranu a Hradčany, která ráda zodpoví všechny otázky, poradí v sociálních službách a vše vysvětlí. Dále je zde nástěnka, na níž jsou vyvěšovány všechny důležité informace, včetně nabídky programu klubů seniorů v Praze 1. Případné podněty a stížnosti je možno písemně předat vložením do schránky k tomu určené.

Dům má několik oddělených prostor k posezení a odpočinku s lavičkami a květinami. Mezi druhým a třetím patrem je východ na terasu, která je též určena k odpočinku (lavičky, květiny, keřová výsadba). Výtahová plošina umožňuje výstup na terasu nad domem, ze které je neopakovatelný výhled na město. Zde se také nachází náš malý vinohrad (cca 20 hlav – bílé, růžové, červené), květinová výsadba, bylinková zahrádka, meruňka. Terasa je hojně navštěvována v letních měsících.

Jako ve všech našich domech s pečovatelskou službou, i zde platí: pokud máte svého živého mazlíčka (pejska, kočičku, kanárka apod.), který není moc veliký, a dokážete se o něj sami postarat, budeme rádi, pokud si ho vezmete sebou k nám.

Koordinátorku pečovatelské služby Jitku Peštovou kontaktujte ZDE

Fotogalerii naleznete ZDE

PřílohaVelikost
Domovni_rad_DPS_U_Zlate_studne_2013-07-01.doc101.5 KB
Provozni_rad_DPS_U_Zlate_studne_2013.pdf143.7 KB
relaxacni_mistnost_provozni_rad_2014-01.pdf255.62 KB