Setkání s kulturou: Léta 20. až 40. v písních bolestných i prudce radostných – 20. 3. 2019

První jarní den připadá až do roku 2047 na 20. březen. Od následujícího roku bude prvním jarním dnem 19. březen. 21. březen bude prvním jarním dnem zase až od roku 2102. Tolik o problematice, která se bude týkat generací, jež většinou ještě nejsou na světě. Co se ale týká nás i našich prapravnoučat, je poezie pro mnohé spojená s příchodem jara.

A poezie ovládla i úvod prvního jarního Setkání s kulturou, kulturního cyklu pro seniory, připravovaného Střediskem sociálních služeb a Městskou částí Praha 1. Radní Prahy 1 Petr Burgr a ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová si totiž připravili improvizovanou chvilku poezie, jíž přivítali nastupující jaro.

A k uvolněné jarní atmosféře pak přispěl koncert kvarteta Shadde Yadda pod vedením Dáji Šimíčkové, známé z oblíbeného uskupení Two Voices. To si pro seniory připravilo vynikající koncert složený ze skladeb bolestných i prudce radostných z dvacátých až čtyřicátých let minulého století.

A určitě skvělé bude i dubnové Setkání s kulturou, které 17. dubna tentokrát nabídne Janu Rychterovou a Václava Větvičku v programu Moje dobrá jitra II., v komponovaném pásmu s vyprávěním a fejetony profesora a bývalého ředitele Botanické zahrady v Praze Václava Větvičky, jež bude Jana Rychterová doprovázet svým zpěvem a hrou na kytaru. Bude se tak jednat o pokračování velmi úspěšné první části tohoto programu z loňského roku.

Vstupenky budou k vyzvednutí od 2. dubna v infocentru radnice ve Vodičkově 18.

thumbnail of 20-03-2019 SSK

To jsme se za nás neučili: Dešifrování mluvy „ajťáka“ pro člověka „normálního“ – 13. 3. 2019

Smíchovská průmyslovka třetího věku – tak se jmenuje už třetí ročník společného projektu Střediska sociálních služeb Praha 1 a Smíchovské střední průmyslové školy, tvořený cyklem přednášek a dílen pro seniory, který se těší velkému zájmu a který obohacuje účastníky napříč generacemi.

„Projekt je ukázkovým příkladem nejen kvalitního celoživotního vzdělávání, ale i úspěšného propojování různých generací,“ ocenil radní Prahy 1 Petr Burgr, do jehož gesce spadá oblast seniorů a Střediska sociálních služeb.

Tentokrát se patnáct seniorů z Prahy 1 vydalo do budovy Smíchovské střední průmyslové školy na seminář s výmluvným názvem Dešifrování mluvy „ajťáka“ pro člověka „normálního“. Pedagog školy Radek Lochman je provedl světem pojmů zejména z technického světa, které dnešní mládež často považuje za samozřejmé, ale v řadě případů ani neví, jak tyto pojmy vznikly nebo co doopravdy znamenají.

Připravil jsem si pro seniory prezentaci zhruba třicítky termínů pro objasnění a poté budu odpovídat na jejich dotazy,“ avizoval dopředu Radek Lochman. Seniorští studenti totiž měli za domácí úkol přípravu pojmů, které potřebovali vysvětlit.

A senioři potvrdili tvrzení odborníků, že jsou ve své většině pečlivými a aktivními studenty, kteří svědomitě sledují výklad, dělají si poznámky a rozhodně se nebojí zeptat. Dozvěděli se například (pokud to už nevěděli) o rozdílech mezi akumulátory a bateriemi, cartridgemi a tonery, bity a bajty, GSM, GPRS, Edge, 3G, 4G, 5G a LTE apod. Probíraly se ale i blogy či vlogy, včetně motivace jejich autorů a autorek ke zveřejňování vlastních niterných pocitů.

A rozhodně to nebylo přednášení někomu, kdo se v problematice alespoň trochu neorientuje. Velká diskuse se pak strhla kolem kryptoměn, bitcoinů, jejich těžby a použití.

Projekt bude pokračovat i v dalších měsících. Ve středu 10. dubna bude na seniory čekat přednáška Jana Mlynáře z ČVUT na téma termojaderná fúze – cesta z hvězdných dálek do všední reality, ve středu 22. května se pak senioři budou zabývat sestavováním vlastního robota a jeho programováním v praktické dílně, kterou pod názvem legoroboti – oživlé kostičky povede Jarda Kořínek ze Smíchovské střední průmyslové školy. Do prázdnin pak ještě stihnou 5. června seminář Radka Lochmana na téma hardware – novinky ze světa PC a jak se v nich vyznat.

 

Fotogalerii najdete zde

Zážitkový program: Tajemné sovy – 27. 2. 2019

Puštík, sova pálená, sýček, sýc, výr velký, kalous ušatý, výreček malý a sovice sněžní – osm druhů krásných tajemných sov představilo seniorům z Prahy 1 občanské sdružení Penthea, které se věnuje programům environmentálního vzdělávání pro školy všech stupňů, ukázkám dravců a sov pro veřejnost a provozování záchranné stanice.

„Program ʻTajemné sovyʻ připravilo pro naše seniory sdružení Penthea v rámci grantu od Magistrátu hl. m. Prahy,“ vysvětlila ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová. Sdružení Penthea založili před lety nadšení ochránci přírody, věnující se sokolnictví, ornitologii a chovatelství.

Nádherné sovy přivítal zaplněný klub Haštalka a kromě zajímavého povídání si bylo možné většinu sov dokonce i pohladit. „Velmi dobře připravený environmentální program se moc líbil a my se už teď těšíme na další spolupráci,“ uvedla Helena Čelišová.

Fotogalerii najdete zde